Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Annoying orange
Joi Ian 20, 2011 1:57 am Scris de repp4radu

» Photoshop
Joi Ian 20, 2011 1:56 am Scris de repp4radu

» Vreau sa vad o dramaaa
Joi Ian 20, 2011 1:54 am Scris de repp4radu

» Cea ma buna muzica de pe la noi ...
Mar Oct 26, 2010 8:42 pm Scris de repp4radu

» Fazan
Mar Oct 26, 2010 8:40 pm Scris de repp4radu

» Trivia
Sam Oct 09, 2010 10:06 pm Scris de repp4radu

» Anatomia lui Grey
Joi Sept 02, 2010 3:02 am Scris de multi_colours

» multi_colours(despre mine)
Joi Sept 02, 2010 3:00 am Scris de multi_colours

» Blestemul
Joi Sept 02, 2010 2:55 am Scris de multi_colours

Schiuri!

In jos

Schiuri!

Mesaj Scris de Euubib la data de Sam Iun 19, 2010 7:15 pm

Asa...deci am sa incep sa discutam despre ski sau schi.Multi spun ca nu echipamentul e important ci forma fizica .Sunt de acord dar nu in totalitate cu aceasta parere .De exemplu performanta pe care o aveti cu un ski backcountry nu o veti avea cu un ski de race.

Deci... prin urmare vom discuta despre echipament .Toata lumea vrea sa stie: ce fel de ski-uri? ce inaltime sa aiba? dar latime ?ce marca? e un pret bun ?... .
Sa incepem cum...deci vom lua un raportul teren-inaltime:
Pentru:1.Partie va trebui sa folositi un schi care se afla intre zona ochilor si a barbiei.Astfel virajele si carvingul va fi realizat usor.
2.All mountain (adica un ski generalist) veti avea nevoie de un schi cu inaltime cuprinsa intre nas si frunte.
3.Freeride va fi un schi inalt,adica deasupra fruntii.
4.Freestyle schiul de acest gen va ajunge undeva la nivelul nasului.
5.Bacountry schiul va fi unul asemanator celui de freeride .Dar in deajuns de mare incat sa poata fi manevrat.
5a.Bacountry-freestyle: schiul e combinatie intre freestyle si bacountry .Dar schiul de bc-freestyle va fi cu cativa cm mai mare decat cel de freestyle .
Avem un mic tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=ZiwKiikdRxk

Euubib
Admin

Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Re: Schiuri!

Mesaj Scris de repp4radu la data de Sam Iun 19, 2010 7:40 pm

Eu am niste skiuri Atomic Race de 1.67 care le folosesc doar pe partie . Avand in vedere ca am 1.82 inaltime sa deduca ca trebuie schimbate ? Imi vin cam pana la barbie Razz
repp4radu
Radu
Radu

Varsta : 23
Localizare : Lugoj

Sus In jos

....

Mesaj Scris de Euubib la data de Dum Iun 20, 2010 3:16 am

Hmmm...deci schiurile sunt mega bune daca le folosesti numai pentru artie.Acum conteaza cum te simti si cum le manevrezi Laughing

Euubib
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Corko la data de Dum Iun 20, 2010 4:04 am

Deci eu as vrea sa fie mai usoare ca atunci cand le car in spate sunt groazniiiiceeeee Laughing . Tu ce skiuri folosesti ?

Corko
Admin

http://letstalkabout.wikiforum.ro

Sus In jos

Radius(Raza)

Mesaj Scris de Euubib la data de Dum Iun 20, 2010 4:18 am

Radius adica raza schiului reprezinata reaza virajului(adica a semicercului) pe care schiul il face fara alte implicatii adica fara efortul schiorului . Factorii care influenteaza raza sunt lungimea si latimea schiului. Sintagma "raza de virare" este oarecum diferita de "raza" deoarece ea reprezinta dimensiunea virajelor, raza virajelor, pe care le poti taia cu acest schi si depinde de stil si de forta cu care se apasa pe schi. In momentul in care apesi mai tare in viraj, acesta va deveni mai strans, cu o raza mai mica.
In general schiurile create pentru partii au raza cuprinsa intre 10 si 18 m ceea ce inseamna ca vor initia viraje usor, iar schiurile pentru schi in afara partiilor vor avea raza +25 m. Schiurile allmountain sunt undeva pe la mijloc, ele trebuind sa se prezinte bine si pe partie si in afara ei. Schiurile allmountain au o raza relativ mica si latimea schiului sub clapar relativ mare.

Ultima editare efectuata de catre Euubib in Dum Iun 20, 2010 5:09 am, editata de 1 ori

Euubib
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de repp4radu la data de Dum Iun 20, 2010 5:08 am

Nu credeam ca e atata tehnica in alegerea skiurilor Smile) . Si totusi o formula de calcul a razei ne dai ? Eu deja imi masor skiurie , care spre rusinea mea le-am ales in necunostinta de cauza . Am vazut ca scrie Atomic si ca nu sunt zgariate si am zis ca e bine Mad . Astept formula aia de calcul a rzei
repp4radu
Radu
Radu

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus