Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Annoying orange
Joi Ian 20, 2011 1:57 am Scris de repp4radu

» Photoshop
Joi Ian 20, 2011 1:56 am Scris de repp4radu

» Vreau sa vad o dramaaa
Joi Ian 20, 2011 1:54 am Scris de repp4radu

» Cea ma buna muzica de pe la noi ...
Mar Oct 26, 2010 8:42 pm Scris de repp4radu

» Fazan
Mar Oct 26, 2010 8:40 pm Scris de repp4radu

» Trivia
Sam Oct 09, 2010 10:06 pm Scris de repp4radu

» Anatomia lui Grey
Joi Sept 02, 2010 3:02 am Scris de multi_colours

» multi_colours(despre mine)
Joi Sept 02, 2010 3:00 am Scris de multi_colours

» Blestemul
Joi Sept 02, 2010 2:55 am Scris de multi_colours

Perceptia omului asupra divinitati

In jos

Perceptia omului asupra divinitati

Mesaj Scris de Corko la data de Dum Iun 20, 2010 1:56 am

In primul rand cu deschiderea acestui subiect as vrea sa vad in mare parte imaginea fiecarui cititor asupra divinitatii pentru a putea aprofunda subiectul

Pentru mine divinitatea reprezinta forta a tot ce exista,energia pura ,ceea mai complexa fiinta ,izvorul intelepciuni si al dragostei
Din bunatatea lai am aparut si noi oameni printre multe alte civilizatii
Informatiile despre creatorul nostru sunt vagi nu avem un portret ,un nume sau orice altceva legat de existenta lui , pasaje biblice spun ca oameni sunt construiti dupa chipul si asemanarea sa ,alte religii cred ca defapt Dumnezeu este doar o entitate formata din energie fara corp
Un lucru e cert nu se poate ca ceva atat de complex precum viata sa fi aparut in urma bigbanguli prin evolutia unor simple celule
Tot ceea ce vedem si ceea ce nu vedem a fost creat de Dumnezeu

Corko
Admin

Data de inscriere : 19/06/2010
Varsta : 23
Localizare : Lugoj

http://letstalkabout.wikiforum.ro

Sus In jos

Re: Perceptia omului asupra divinitati

Mesaj Scris de Amy~ la data de Joi Iul 15, 2010 1:29 am

Personal, eu cred. Si cu asta am spus o parte din parerea mea despre acest subiect.

Explicatiile lor stiintifice cu atomi,cu maimute si cu eu mai stiu ce plasmuiri care incearca sa acopere un miracol care evident e mai presus de omenire, nu mi se par suficient de convingatoare.

Cu siguranta exista ceva mai presus de noi. Ce anume? este la alegerea fiecaruia sa creada. Dar mai toate credintele povestesc despre o entitate care vegheaza asupra noastra, care a creeat tot ceea ce exista in jurul nostru si care are puteri absolute.

Eu am fost crescuta intr-o familie crestina, si, acum ca am posibilitatea de a alege totusi, raman la aceeasi credinta; dar nu sunt genul care sa spuna altora "trebuie sa credeti" sau "ioi, vezi c'ajungi in iad!" sau altceva...eu zic ca asta e o problema "personala" si fiecare e liber sa creada in El si sa-i urmeze sfaturile/poruncile etc. sau nu.

Ca sa nu deviez prea mult de la subiect..."imaginea fiecarui cititor asupra divinitatii"? Este bun [duuh], ceri iertare si te iarta [deci ai o sansa sa nu ajungi in iad daca te indopi cu cozonac si produse lactate in zilele de post -bad joke- ], intervine si ajuta pe cei care au nevoie si ii cer ajutorul...si aici ma opresc. Nu-mi place sa dezbat mult subiectul [si totusi, nici nu am scris mult] dar asta e in mare.
Amy~

Data de inscriere : 06/07/2010
Varsta : 24
Localizare : Lugoj~

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum