Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Annoying orange
Joi Ian 20, 2011 1:57 am Scris de repp4radu

» Photoshop
Joi Ian 20, 2011 1:56 am Scris de repp4radu

» Vreau sa vad o dramaaa
Joi Ian 20, 2011 1:54 am Scris de repp4radu

» Cea ma buna muzica de pe la noi ...
Mar Oct 26, 2010 8:42 pm Scris de repp4radu

» Fazan
Mar Oct 26, 2010 8:40 pm Scris de repp4radu

» Trivia
Sam Oct 09, 2010 10:06 pm Scris de repp4radu

» Anatomia lui Grey
Joi Sept 02, 2010 3:02 am Scris de multi_colours

» multi_colours(despre mine)
Joi Sept 02, 2010 3:00 am Scris de multi_colours

» Blestemul
Joi Sept 02, 2010 2:55 am Scris de multi_colours

Ciresarii

In jos

Ciresarii

Mesaj Scris de repp4radu la data de Joi Iun 24, 2010 5:44 pm

Carte citita pentru ca asa a trebuit . Marturisesc ca am citit doar primul volum si restul nu am de gand sa le citesc . Poate voi fi criticat pentru asta , dar actiunea nu e la fel de interesanta cand pe unul din personaje il cheama Ursu si pe altul Ionel . Ideea cartii este intr-adevar una buna , demna de citit , insa , pentru mine nu prezinta un interes actual , probabil din simplul motiv ca infatiseaza aspecte ale trecutului , banuiesc eu irealizabile la momentul actual .
repp4radu
Radu
Radu

Data de inscriere : 19/06/2010
Varsta : 23
Localizare : Lugoj

Sus In jos

Re: Ciresarii

Mesaj Scris de multi_colours la data de Joi Iun 24, 2010 6:07 pm

Imi amintesc ca a trebuit sa citim cartea asta in vacanta acum 2 ani cred. Oricum n-am citit-o,am vazut doar filmul si dupa am luat rezumatul de pe net Twisted Evil Poate ca ar fi trebuit sa ma interesez mai mult de ea dar pe atunci nu imi placeau cartile chiar atat de mult Smile)
multi_colours

Data de inscriere : 22/06/2010
Varsta : 22

Sus In jos

Mesaj Scris de repp4radu la data de Vin Iun 25, 2010 3:30 am

Tot timpul am preferat sa citesc in detrimentul filmului . Eventual amandoua . Exceptie de la aceasta regula face ilustrul roman Baltagul , care mi s-a parut atat de groaznic incat dupa 10 pagini am abandonat lecturarea si m-am pus sa ma uit la film . Acesta a fost chiar mai slab decat e cartea Twisted Evil
repp4radu
Radu
Radu

Sus In jos

Mesaj Scris de multi_colours la data de Vin Iun 25, 2010 1:23 pm

=)) eu am avut aceeasi parere despre cartea Pe Carari de Munte...dupa primul capitol am abandonat-o si in ultima zi de vacanta m-am pus sa caut pe internet rezumatul ei Razz din nefericire insa am gasit rezumatul unui singur capitol iar profesoara nu sa prins ca nu era al intregii carti lol!
multi_colours

Data de inscriere : 22/06/2010
Varsta : 22

Sus In jos

Mesaj Scris de Euubib la data de Dum Iun 27, 2010 5:07 am

Cerasarii nu am citito toata pentru ca am primit-o de la scoala am citio o vara dupa ,primul volum e foarte faina .Dar nu prea cred ca e chiar de copii

Euubib
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Amy~ la data de Mier Iul 14, 2010 8:15 pm

Mda...nici eu nu pot sa spun ca am fost foarte captivata de 'Ciresarii'...nu mi'a facut mare placere s-o citesc, nu ca ar fi prost scrisa sau altceva, dar cartile astea romanesti cu limbaj invechit, si alea-alea, sunt pentru mine pura tortura. Recunosc, cateva sunt bune si mi-au placut [sincer, "Mara" mi s-a parut calumea, la fel si "Amintiri din copilarie" etc.etc.] dar asta sigur nu e una dintre ele.
Amy~

Data de inscriere : 06/07/2010
Varsta : 24
Localizare : Lugoj~

Sus In jos

Mesaj Scris de Madalina la data de Sam Aug 14, 2010 5:28 am

Spre rusinea mea, marturisesc ca nu am citit-o inca. Asta pentru ca nu am avut ocazia, dar nici nu ma atrage, daca e comparata cu "Baltagul" sau cu "Mara". Sunt carti bune, da, insa prefer Camil Petrescu sau, de ce nu, Blaga si Nichita.
Edit: Cum mi-am permis sa il uit pe Eliade?!
Madalina

Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Targoviste

Sus In jos

Mesaj Scris de repp4radu la data de Sam Aug 14, 2010 5:30 am

Era comparata cu Baltagul si Mara din cauza ca ne-a fost data sa o citim la mare . Dupa parerea mea e mult peste . Smile

Echipament foto : Nikon D3000 , Nikkor 18-55mm VR , Nikkor 70-300mm VR , Blitz Nikon SB-600 , Filtru de polarizare circulara Hoya HMC , geanta Nikon , filtru macro Raynox 150 , trepied Konig
repp4radu
Radu
Radu

Sus In jos

Mesaj Scris de Madalina la data de Sam Aug 14, 2010 5:34 am

"Baltagul" si "Mara" contin lectii de viata, asta le face atat de deosebite, pe langa faptul ca limbajul e considerat cel putin necesar de catre profi.
Dar, cum spuneam, sunt mai indragostita de perioada modernista. Smile
Insa imi place sa il citesc pe Shakespeare, indiferent ca in romana sau engleza.
Madalina

Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Targoviste

Sus In jos

Mesaj Scris de repp4radu la data de Mier Aug 18, 2010 5:10 am

Nu am citit nimic din cei mentionati de tine , dar ai putea deschide un topic dedicat ... Poate gasesti alti cititori ai respectivilor ...

Echipament foto : Nikon D3000 , Nikkor 18-55mm VR , Nikkor 70-300mm VR , Blitz Nikon SB-600 , Filtru de polarizare circulara Hoya HMC , geanta Nikon , filtru macro Raynox 150 , trepied Konig
repp4radu
Radu
Radu

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus