Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Annoying orange
Joi Ian 20, 2011 1:57 am Scris de repp4radu

» Photoshop
Joi Ian 20, 2011 1:56 am Scris de repp4radu

» Vreau sa vad o dramaaa
Joi Ian 20, 2011 1:54 am Scris de repp4radu

» Cea ma buna muzica de pe la noi ...
Mar Oct 26, 2010 8:42 pm Scris de repp4radu

» Fazan
Mar Oct 26, 2010 8:40 pm Scris de repp4radu

» Trivia
Sam Oct 09, 2010 10:06 pm Scris de repp4radu

» Anatomia lui Grey
Joi Sept 02, 2010 3:02 am Scris de multi_colours

» multi_colours(despre mine)
Joi Sept 02, 2010 3:00 am Scris de multi_colours

» Blestemul
Joi Sept 02, 2010 2:55 am Scris de multi_colours

Pentru incepatori

In jos

Pentru incepatori

Mesaj Scris de repp4radu la data de Vin Iun 25, 2010 11:59 pm

Aici rog incepatorii sa-si posteze intrebarile despre subiecte diverse si cei mai avansati sa le raspunda .

Nu fiti speriati de dimensiunea lunga a acestui post . El reprezinta initierea voastra in fotografie!

Voi incepe prinr-un ghid care v-a explica notiunile de baza in fotografie :Timp de expunere , Diafragma si ISO .

Aceste trei valori sunt principalele care influenteaza rezultatul final :fotografia . Ele se afla in echilibru , iar combinatia dintre ele este menita sa ajute fotograful sa obtina expunerea optima . Expunerea se masoara in trepte de 1/3 EV(Exposure Value) . Pentru mai multe detalii utilizati un search pe Google sau in forumul nostru despre regula Sunny 16.

1.Timpul de expunere :
Timpul de expunere este timpul pe durata caruia lumina este lasata sa ajunga pe materialul fotosensibil , fie el film sau senzor foto . Pe modul Shutter Speed Priority , cat si pe modul Manual aveti optiunea de a schimba timpul de expunere utilizat.
Timpul de expunere influenteaza foarte mult rezultatul final . Un timp de expunere scurt va ingheta miscarea , iar unul mai lung va da imaginii un aspect mai dinamic , mai interesant , sau poate doar v-a strica imaginea , aceast iesind ... miscata .

2.Diafragma :
Diafragma este esentiala pentru fotografierea in special cu aparat dSLR . Valoarea reprezentata cu ajutorul unui numar F indica deschiderea diafragmei . Cu cat numarul F afisat este MAI MIC diafragma este MAI DESCHISA , iar cu cat numarul F este MAI MARE , diafragma este MAI INCHISA . O diafragma deschisa va lasa mai multa lumina sa ajunga pe senzor si va permite , implicit folosirea unor timpi de expunere mai scurti .
Pentru dSLR un alt avantaj major al unei diafragme deschise ete profunzimea de camp redusa (zona clara foarte mica) care permite o separare mult mai buna a subiectului de fundal , facand astfel o poza mult mai simpla si mai interesanta , punand in evidenta subiectul .

3.ISO:
Valoarea ISO creste capacitatea senzorului de a capta lumina . Cresterea acestei valori ajuta la utilizarea unei diafragme mai inchise sau a unui timp de expunere mai scurt . Odata cu cresterea valorii ISO pe imagine apare zgomotul de imagine mult mai cunoscut sub numele de pureci .

VA ROG CITITI ACEST POST INAINTE DE A PUNE ALTE INTREBARI . MULTUMESC!
repp4radu
Radu
Radu

Data de inscriere : 19/06/2010
Varsta : 23
Localizare : Lugoj

Sus In jos

Re: Pentru incepatori

Mesaj Scris de Madalina la data de Sam Aug 14, 2010 5:04 am

Intrebare.
Cum setez deschiderea diafragmei in modul Manual?
Si de ce anume depinde felul in care iese imaginea (dinamica sau cu fantomite) la un timp de expunere lung?
Madalina

Data de inscriere : 14/08/2010
Varsta : 24
Localizare : Targoviste

Sus In jos

Mesaj Scris de repp4radu la data de Sam Aug 14, 2010 5:15 am

In mod manual diafragma se seteaza prin apasarea butonului de diafragma si miscarea rotitei . Butonul de diafragma la Nikon se afla langa butonul de declansare si are desenata o diafragma langa , air la Canon pe spatele aparatului , langa LCD si estedenumit Av (Apperture value) .
Timpul de expunere este timpul in care senzorul e expus la lumina .Un timp de expunere lung e determinat de lipsa luminii sau inchiderea diafragmei , deci pt ca de la subiect sa ajunga destula lumina pe senzor e nevoie de mai mult timp => daca subiectul se misca el va fi inrtegistrat in toate pozitiile sxale ,deci va iesi in poza ... miscat . Daca timpul de expunere e de 10 secunde , iar subiectul sta doar 5 sa zicem pe loc se vor capta pe aceeasi pozitie in care se afla el si alte detalii ale fundalului . La timpi de expunere scurti imaginea "ingheata" .

Echipament foto : Nikon D3000 , Nikkor 18-55mm VR , Nikkor 70-300mm VR , Blitz Nikon SB-600 , Filtru de polarizare circulara Hoya HMC , geanta Nikon , filtru macro Raynox 150 , trepied Konig
repp4radu
Radu
Radu

Data de inscriere : 19/06/2010
Varsta : 23
Localizare : Lugoj

Sus In jos

Mesaj Scris de Madalina la data de Sam Aug 14, 2010 5:23 am

Multumesc mult.
Si scuze de intrebarile de-a dreptul tampite. Smile
Madalina